کشور ترکیه

ترکیه   Türkiye

جمهوری ترکیه  کشوری ست اوراسیایی  که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه قرار دارد.

ترکیه از قسمت شرقی با کشورهای ایران ، آذربایجان  ،نخجوان ، ارمنستان  و گرجستان؛ از قسمت جنوبی  با عراق و سوریه؛ و از قسمت شمالی بخش اروپایی با بلغارستان و یونان همسایه‌است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه Black Sea، از باختر با دو دریای  مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است.

کشور ترکیه|جمهوری ترکیه|درباره ترکیه

مساحت کل ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع  می باشد. ترکیه کشوری کوهستانی و پرباران است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی بسیار خوبی است و گذرگاه آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. . ترکیه به دلیل داشتن مکانهای جالب و دیدنی و داشتن آب و هوای خوب سالانه تعداد زیادی توریست از سراسر جهان را به خود اختصاص داده است که از معروفترین تورهای ترکیه میتوان به تور استانبول ، تور آنتالیا ، تور آنکارا ، تور مارماریس و... اشاره کرد .
ترکیه تقریبا ۷۶ میلیون  (آمار سال ۲۰۱۳) جمعیت دارد، حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم ترکیه سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین در ترکیه حدود ۷۰٪-۷۵٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۷٪-۱۲٪ را سایر باشندگان قومی ترکیه تشکیل می‌دهند. زبان رسمی ترکیه، استانبولی  است که در گذشته با خط عربی عثمانی نوشته می‌شد ولی پس از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال ۱۳۰۲ هجری خورشیدی با خط لاتین نوشته می‌شود.
ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند قرن گذشته، بخش‌های بزرگی از خاورمیانه و جنوب  اروپا را در دست داشت . تا اینکه پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری بزرگ عثمانی، جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال پاشا آتاترک در سال ۱۳۰۲ تأسیس شد.