حمل و نقل در آنکارا

>> حمل و نقل عمومی آنکارا Public Transport in Ankara :

تور آنکارا همواره از پرطرفدارترین  تورهای ترکیه است و اگر شما می خواهید از چگونگی حمل و نقل در آنکارا مطلع شوید باید گفت : از فرودگاه بین المللی آنکارا در ۳۵ کیلومتری شمال این شهر واقع شده است که شما می توانید با قطار به این فرودگاه رفت و آمد کنید. حمل و نقل عمومی در آنکارا  مبتنی بر تاکسی اختصاصی ، اتوبوس و مترو می باشد.متر وسیله ای است که شما می توانید با آن به اکثر نقاط شهر سریعا سفر کنید.وسیله دیگر اتوبوس بوده و شما می توانید از استگاه های اتوبوس برای رسیدن به مرکز شهر استفاده نموده و از ایستگاه اصلی به تمام مراکز دیدنی که در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر قرار گرفته سفر کنید. وسیله دیگر تاکسی است. تاکسیهای آنکارا  تماما به رنگ زرد بوده و محاسبه نرخ کرایه با استفاده از تاکسی متر انجام می گیرد. نرخ اولیه تاکسی متر در بدو ورود به وسیله در حدود ۲ دلار می باشد و پس از طی یک مسیر ۱۰ کیلومتری در حدود ۲۰ الی ۳۰ دلار با توجه به وضعیت ترافیک می بایست پرداخت نمود. این تاکسیها فقط به صورت اختصاصی اقدام به سوار نمودن مسافر می نمایند.

>> خط آنکارای :

در طول مدت چهارسال (1992 تا 1996 ) با مشارکت چند شرکت ساخته شد که شرکت زیمنس ( Siemens ) آلمان در رأس آنها قرار داشت . این خط بین ترمینال اتوبوسرانی بین شهری , آشتی ( ASTI ) دیکی موی ( Dikimevi ) به طول 7/8 کیلومتر کشیده شده است که هشت کیلومتر آن تونل  های زیرزمینی است . در این سیستم یازده قطار تردد می کند و هرک دام شامل سه واگن است که در مجموع 77 متر طول و 180 صندلی دارند . حداکثر ظرفیت آنها 600 نفر است و یازده ایستگاه دارند . همچنین , بالاترین حد سرعت آنها 80 کیلومتر در ساعت است . برنامه ریزی شده است که تا سال 2015 , طول خط آنکارا 22 کیلومتر شود و در ساعت 25 هزار مسافر را جا به جا کند .

>>متروی آنکارا :

در حال حاظر شامل دو خط مترو به نام متروی آنکارا ( Ankara Metro ) و آنکارای ( Ankaray ) است و یک سیستم خط ریلی برون شهری ( Suburban Rail ) دارد . سه خط متروی دیگر نیز در دست احداث است و برای مرحله توسعه بعدی , نقشه احداث خطوط متعدد دیگری نیز در نظر گرفته شده است .خط متروی آنکارا از سال1997 , از منطقه کیزیلای ( Kizilay ) در مرکز شهر تا حومه شمال غربی شهر در باتی کنت ( Batikent ) کشیده شده است . این خط 7/14 کیلومتر روی زمین و 7/3 کیلومتر خط آهن هوایی و 12 ایستگاه دارد . این سیستم در مجموع 36 قطار و 108 واگن دارد . برای هر قطار سه واگن طراحی شده است . درساعات پر ازدحام , از قطارهایی با پنج واگن نیز استفاده میکنند .

>> راه آهن آنکارا :

 

ایستگاه قطار مرکزی آنکارا ( Ankara Central Station ) با نام اختصاری به زبان ترکی ( TCDD ) قسمت های غربی و شرقی کشور را به هم متصل میکند . این ایستگاه با تردد بیش از 181 قطار در روز , پرترددترین ایستگاه در ترکیه محسوب می شود .از سال 2009 سیستم راه آهن سریع السیر ( High Speed Train ) یا ( Yüksek Hızlı Tren ) , آنکارا را به اسکی شهر ( Eskişehir ) در شمال غربی کشور متصل می سازد . همچنین قسمتی از آن استانبول و آنکارا را به قونیه ( Konya ) متصل می کند . این قسمت در آگوست سال 2011 افتتاح شد . سرعت این راه آهن سریع السیر 250 کیلومتر در ساعت است .قبل از ایجاد این راه آهن , سفر استانبول به آنکارا 7 ساعت و 30 دقیقه طول می کشید ؛ حال این مقدار به 5 ساعت و 30 دقیقه کاهش پیدا کرده است و انتظار میروذ که با تکمیل خطوط , این زمان به 3 ساعت و 30 دقیقه برسد . این سیستم راه آهن سریع السیر هشتمین رتبه در جهان و ششمین رتبه را در اروپا دارد.

 

آنکارا |ترکیه | پایتخت ترکیه| تور آنکارا| حمل و نقل در آنکارا|

 

>> امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید.

در صورت نیاز به هر گونه راهنمایی در خصوص سفر به کشور ترکیه  و تور آنکارا با ما تماس بگیرید.